.

Radio Metal

16. ledna 2011 v 18:29 | WithinBlog |  Rozhovory

Velký rozhor s Tarjou pro Radio Metal!!


Radio Metal: Začátek alba otevírá titul Anteroom Of Death, v němž slyšíme několik vteřin něco, co se podobá ladění violoncellistů, jako to slyšíme u orchestru před koncertem. Album končí způsobem velice grandiozním, zbytek opusu je však skutečně moderní, zejména několika zvuky a riffy. Ty záblesky tam jsou, aby ti připomněly, odkud pocházíš?

Samozřejmě, je to z velké části o mně samotné. V čase, kdy skládám, je to pro mě jako pro umělkyni velmi důležité. Mám v sobě klasickou i metalovou hudbu a bylo by pro mě velmi těžké mezi těmito žánry volit.
Je to hudba mého života.
Nové album What Lies Beneath, jsem připravila během posledních dvou let, kdy jsem byla na cestách a tak se nese v rytmech, které mi přišly do cesty. Měla jsem v úmyslu dát do alba část metalu, rocku, klasiky i mých emocí. Všechno, co mě zajímá.

Je to resume tvých vášní.

Samozřejmě!

Album obsahuje několik velice metalových riffů a názvů jako "Dark Star".
Dala jsi na vědomí, že metal byl po několik let tvou prioritou … Změnila jsi teď názor?

No, mé album se nedá vidět jako vyloženě metalové. (Smích) Když mé písně posloucháš, jsou mnohdy metalu dost vzdálené, ale (i když nejde přímo o metalové album) najdeš na něm i písně velmi metalové. Důvod je jednoduchý. Neposlouchám stále jen metalová alba. Ovšem jednou z metalových kapel, které dnes ráda poslouchám jsou Slipknot. Jejich hudba je relativně jiná, oddaluje se normálu, pokud se to tak dá říct.
Jsi to ty, kdo komponoval názvy, počítáme-li ty, které nacházíme v metalových částech « Dark Star » nebo « Little Lies » ?

Komponovala jsem všechny názvy a slova. Někdy sama, jindy s kolegy.

Na novém albu jsi udělala cover
« Still Of The Night » (Whitesnake),
dejá vu Cooperova Poison. Stane se to na tvých albech tradicí? Nebo snad myšlenkou pro příště?

Rozhodnout se pro cover je vždy těžké, ale je i příjemné to dělat. Nač dělat opakování hard rocku? Pro mě je to jako vrátit se v čase.
Bylo mi 7 let a můj bratr se v té době zajímal o tento druh hudby.
Vyrůstala jsem v tom. Bylo velmi těžké se k těm titulům vracet. Pokaždé, když děláš cover, víš předem, že to nebude lepší, než originál. Důvod, proč jsem se rozhodla vrátit je, abych to udělala jinak. Musím ale dodělat i aranžmá sboru a orchestru. Je to velmi milé a jsem za to ráda.

Moje otázka je, jestli se stanou covery tradicí na všech tvých nových albech….

Ne, nemyslím si. Momentálně o tom ani nepřemýšlím. Možná, že příští album covery obsahovat nebude. Nikdy nevíš.
Chtěla jsem to udělat, možná budu chtít i příště a možná ne. Nevím. (Smích)

Tvé Covery jsou velmi rozdílné od originálů, domníváš se, že fanoušci Alice Coopera milovali tvou verzi « Poison »?

Netuším! Ale pan Cooper mě uvítal na svém turné, což je velmi milé. Mluvil se mnou jemně, je to opravdu milý muž. Je schopný mi stále říkat velice pozitivní věci a je živoucí legendou. V branži se pohybuje velmi dlouho, viděl mnoho umělců a kapel a poslouchat jeho slova je pro mě veliká čest!

Lidé nikdy nebudou moci srovnávat tvé solové projekty s NW. K době, kdy jsi zpívala ještě s NW.. Měla jsi komponování v hlavě? Měla jsi to vymyšlené?

Ne. Našla jsem svůj vlastní hlas. Hudba je cesta, proces. Je to jako život, milujeme každý nový zážitek, stává se naší součástí. Dnes je má hudba vše, co znám. Vše, co miluji a vše, co si přeju. Samozřejmě NW je mou velkou součástí.

Ale není to pro mě vše.

Skutečně ne, protože je to pryč. NW je stále tady, hudba je stále živá, nikdy nezemře. Avšak moje hudba je rozdílná, protože komponuji sama. Je to neuvěřitelné!

Takže si pro ně nikdy nepsala?

Pro koho?

Nightwish.

Nepsala jsem pro ně, Tuomas byl komponista.

Album obsahuje také několik nových jmen. Joe Satriani nebo Mike Terrana, který tě na turné doprovází již několik let. Na scéně jsi obklopená výbornými muzikanty, jako je Mike, který má demonstrativní hru. Sólové projekty vokalistů mají tendenci odstavit nástroje na druhou kolej, aby lépe vynikl zpěvák. Je to něco, co si přeješ?

Mám štěstí, že mohu pracovat s těmito muzikanty. Skutečně nejsou jenom hudebně talentovaní, ale jsou to hlavně úžasné osobnosti! Domnívám se, že mám šťastnou hvězdu nad hlavou. Např. Mike je zde od začátku, pracuje se mnou po celá ta léta. Ale není to jenom on. Je tu také violoncellista Max Lilja, kytarista Alex Scholpp, basák Doug Wimbish a klávesák Christian Kretschmar. Všichni jsou báječní hudebníci, kteří pracují velmi tvrdě, cvičí každý den stejně jako já. Máme stejnou mentalitu ohledně hudby, a pracujeme velice tvrdě. Hoši nejsou pouze hudebníci, ale také se mnou komponují a dělají aranže. Toto album by nebylo stejné, písně by nebyly takové, jaké jsou, kdyby nebylo těchto hudebníků a jejich spolupráce. Nedávám jim příkazy: "bude to tak a ne jinak". Mohou věci měnit. Přinášejí mnoho svých nápadů a změn a to je jedině dobře.

Můžeš mluvit o spolupráci se Scorpions na písni z jejich posledního alba? Zdá se, že se to událo náhodou ….

Nevím, zda to byla náhoda, ale pokud ano, tak pro mě byla opravdu velmi dobrá. Bylo to skutečně příjemné. Návrh přišel od managementu Scorpions a hned po tom mě
Klaus Meine kontaktoval telefonicky, hodně jsme toho mluvili a řekl, že sledovali mou kariéru a že milovali můj hlas a přáli si, abych se podílela na jejich albu. Taky mi nechali výběr mezi dvěma songy. Je to skutečně neuvěřitelné!

Dva tituly?
Ano, nechali mě vybrat si mezi dvěma písničkami. Měla jsem vybrat tu, která mě více oslovuje a to jsem také udělala. « The Good Die Young ».
Který byl druhý titul?

Tuto otázku mi nedávej, protože si to skutečně nepamatuji. Hned, jak jsem slyšela The Good Die Young, jsem věděla, že to je ono. Milovala jsem ten projekt, byla čest se ho zúčastnit.
Scorpions vydali reedici Sting In The Tail s druhou verzí The Good Die Young . Domnívám se, že dáváš přednost této verzi, protože neděláš backing vokals jako v originále.

Udělala jsem jen to, o co mě požádal producent a co ode mě kapela očekávala. Je cool, že vyšla druhá verze. Skutečně ale záleží jen na nich.

Tak které dáš přednost?

Samozřejmě tam, kde zpívám.

Chtěla by ses zúčastnit jednoho z koncertů a zazpívat « The Good Die Young » ?

Bylo by to báječné!

Počítáš s návštěvou Klause Meine?

Bylo by to výborné!

Nic tedy ještě není nasmlouvané?

Často jsme o tom mluvili a možná by to mohlo být dřív, než kapela ukončí svou kariéru.

Je pro tebe nepředstavitelné, být znovu "obličejem" jiné kapely?


Ne, nic není nemožné.Ale dnes jsem s tím, co v hudbě dělám, spokojená. Jsem šťastná, že se podílím na 100%. Chci pracovat, chci to mít ráda a oddat se tomu tělem i duší. Kapela? Ano, proč ne? Kdyby mi to bylo nabídnuto teď, bylo by to těžké, protože nemám čas, ale mohlo by to být i příjemné.

Pro zvědavost, slyšela jsi DPP?

Slyšela jsem několik titulů v rádiu, v době kdy album vyšlo, ale neslyšela jsem ho celé.

Co si myslíš o práci Anette Olzon?

Nejsem ideální osobou, která by měla odpovídat na tuto otázku.

Ptám se jen, co si myslíš o tom zpěvu. Otázka je jednoduchá …

Z toho, co jsem slyšela… Přeji prostě každému z kapely jen to nejlepší a hodně štěstí. To je vše, co mohu říct.

Udržuješ kontakty se všemi členy?

Kontakty byly přerušeny, v momentě, kdy to skončilo.

Je pro tebe myslitelné, že by si se jednoho dne zase objevila na scéně s NW ?

Ne … (Smích)

Lidé mají možnost vidět dvě verze rozchodu kapely a mohou si udělat vlastní názor. Momentálně se zdá, že fanoušci se dávají na stranu Tuomase.
Proč podle tebe věří spíše jeho verzi?

Nevím, co si lidé myslí. Mají právo myslet si, co chtějí a vytvářet si vlastní názor. Nikdy jsem si nepřála, aby se lidé přikláněli k jedné straně. Zdá se mi to směšné. Zůstávám, jaká jsem.
Zazlíváš něco těm, kteří si zvolili stranu a neposlouchají tvou hudbu kvůli tomu, co se přihodilo s NW?

Jak jsem řekla, domnívám se, že každý z nás má právo myslet a cítit co chce. Dělám hudbu z různých důvodů. Miluju hudbu, miluju zpěv, je to láska mého života.
Cítím skrze hudbu a ne přes ostatní.

Už se stalo, že Anette byla na koncertu napadena. Zaslechla jsi už o agresi? Mailem, tiskem, na koncertu?

Fanoušci mě respektují, jsou úžasní! Nikdy jsem neměla s fanoušky špatné zkušenosti, vždy jen úžasné!

Neberou někteří fanoušci tuto historii až příliš vážně?

Je to jen hudba a tyto problémy se týkají jen vás….
Je to jen hudba.
Ty jsi to řekl a je to pravda.

(Smích)
Zúčastníš se vánočního turné na konci roku (bude se realizovat 2010) s různými hudebníky z Finska. Nedávno ti vyšlo i vánoční album, můžeš nám o tom říct více?

Domnívám se, že pro mě je to ta nejlepší možnost, jak ukončit rok kompletně jinou atmosférou.
Zpívám v kostelech a před vážným publikem. Je to nádherná a dojemná atmosféra. Písně mluví všechny o stejné věci. A sice o smyslu Vánoc. Pro mě je to úžasné, zakončit takto rok.
Celoroční práci mohu ukončit něčím jemným.

Zůstala jsi velkou holčičkou, která miluje Vánoce, kvůli dárkům?

Moje rodina byla vždycky rodinou a to bylo hlavní! Nekupovali jsme hory dárků. Důležité pro nás bylo, že jsme spolu a zůstalo tomu tak. Nemám již maminku, zemřela před několika lety, a tak
je pro mě v této části roku důležitá rodina.

Víš, co si budeš přát na Vánoce?

(Smích) Víš co chci na Vánoce? Dovolenou!

Otevřený omluvný dopis od NW?

(Smích) Ne, chci hezké Vánoce s těmi, které miluji. To je vše co chci. Opravdu je to jediná věc, kterou si přeji. Bylo by to fantastické být s nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám Tarja Turunen ???

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama