.

Power Metal Chile

13. února 2011 v 13:30 | WithinBlog |  Rozhovory

Tarja Turunen rozhovor pro časopis Power Metal Chile


Tarja Turunen se vrací do Chile a to 23. března, aby představila své poslední album "What Lies Beneath". Zpěvačka hovořila s PowerMetalem o její nové práci, recenzi její kariéry a o muzikantech, kteří ji doprovázeli na koncertech v Teletón Theatre.

tarja


Zdravím tě, Tarjo! V prvé řádě bych ti chtěl poděkovat, že sis udělala čas pro náš rozhovor. 23 března budeme mít možnost Tě spatřit naživo v naší zemi a to s tvým druhým sólovým albem.
Můžeš mi říct, co tě přimělo přijet do Chile?

Tarja: Fanoušci jsou zde velice rozkošní a koncerty s nimi jsou plné atmosféry a dobré nálady. Opravdu jsem čekala na šanci přijet zpět.

Hodně vašich fanoušku by rádo vědělo, jací muzikanti vás budou doprovázet í na turné, mohla byste nám to prozradit?
Tarja: Ano, samozřejmě. Budou se mnou hrát Max Lilja - čelo, Doug Winbish - basa, Alex Scholpp - kytara, Christian Kretschmar - keyboard a Mike Terrana - bubny.


Řekla si, že CD What Lies Beneath je velice osobité, popravdě, je to výsledek Tvé snahy jako producentky. Když se to tak vezme, jak vidíš svůj eventuální vývoj v produkci a nahrávacích procesech pro následující alba?

Tarja: Myslím si, že to bude jako přírodní proces. Co jsem se naučila z What Lies Beneath, že je potřeba věřit svým instinktům a lidem, kteří se rozhodli mi pomoct. Vytváření mého druhého alba na vlastní pěst nebyla velmi složitá, protože jsem nikdy nepocítila, že jsem zůstala sama se svými předsevzetími. Často jsem měla lidi kolem sebe, s nimiž jsem projednávala věci a následně je opravovala. Myslím, že moje třetí album bude opět velmi monumentální, od ženy, která ráda vyjadřuje svoje emoce a kreativitu.

Pojďme si trochu promluvit o tvých hostech na CD What Lies Beneath. Podle kterých kritérii sis vybírala své hosty, a kdo to vlastně je?
Tarja: Chtěla jsem pracovat s těmi lidmi, které dost dobře znám, a mohla, jsou počítat s jejich talentem a vášní. Věděla jsem, že mohou dát do mých písní to nejlepší a také, že to udělali. Ačkoliv se někteří lidé nejeví jako typ do kapely, cítím, že kapela stojí pří mě. Všichni chlapci vynaložili hodně úsilí na úpravu písní, takže hodně písní bylo upraveno ve studiu. Poslala jsem demo verze písní svým hostujícím umělcům a požádala jsem je o schůzku, abychom vše probraly z očí do očí. Chtěl jsem po nich, aby se cítili a hráli volně. To je dobrý pro všechny muzikanty, kteří hrají na mém albu. Jejich osobitost, způsob hraní, atd. Všichni si užíváme tvoření mých písní a poznat jejich obrovský výkon.

V předcházejících koncertech zde v Jižní Americe jsou s tebou na jevišti s vynikajícími muzikanty, jak se ti pracuje s latinsko-americkou legendou jako je Walter Giardino a Kiko Loureiro?
Tarja: Jsou to výborní kytaristi; oba jsou velmi rozdílní muzikanti. Byla jsem šťastná, že pracuju s Waltrem a Kikou. Oba sdílejí lásku pro muziku a mají sny na ní pracovat. Myslím si, že to byla pro ně výzva pracovat se mnou, protože jsem odlišná od ostatních zpěvaček, nejsem žádný heavy metalový stereotyp, a to samé ani moje hudba, která je trochu odlišná od ostatních a vyžaduje více otevřenou mysl ze strany hudebníků. Ale hádám, že pro ně to byla nádherná výzva. Odedneška jsem s Waltrem přátelé, a vždy se s ním dobře povídá o muzice a životě. A v každém případě viděl toho víc než já v jeho dlouhé kariéře.

Víme, že když si byla ještě teenager, poslouchala si Scorpions a jakmile ti zavolal Klaus (pozn. hlavní zpěvák skupiny Scorpions) a nabídl ti spolupráci na jejich CD Sting In The Tail bylo to pro tebe obrovské překvapení. Jaká byla Tvá reakce, když ti řekli, že použijí tvoje melodie a vokály?

Tarja: Byla to pro mě obrovská pocta. Když jsem s Klausem telefonovala, potřebovala jsem štípnout, ale vícekrát něž jednou, abych se ujistila, že nespím. Byl to nádherný pocit, když znal moji práci a nabídl mi spolupracovat na jejich posledním albu. Ačkoliv jsem nevěděla kdy, sama jsem pro ně nahrála píseň a později jsem slyšela, a ano­… byl pro mě ŠOK. Moje jméno bylo na posledním albu skupiny Scorpions.!Wow! Tohle mě ujistilo, že když přestanu snít, nikdy nedosáhnu pokroku v životě. Nikdy jsem nepřestala snít, a události tohoto typu jsou mi toho příčinou. Byla to opravdu dobrá spolupráce a chtěla bych dodat, že kluci ze Scorpions jsou opravdu příjemní.

Řekni nám, jak jaká je tvoje kariéra v klasické scéně? A jak zvládáš uspořádávat svůj čas mezi heavy metalem/rockem a operou?

Tarja: Mám učitelku zpěvu v Buenos Aires a vždy když jsem doma, navštěvuji jí jedenkrát nebo dvakrát do týdne. Cítím, že stále dělám pokroky jako klasická zpěvačka. A nechci, aby se to měnilo. Cítím, jako by mé pokroky ve zpěvu a nemohly přestat, pokud chci, aby byl můj hlas stále lepší a lepší. Miluji zpěv jak sám o sobě tak i zpěv klasické hudby. Stále lépe porozumívám mým hudebním nástrojům, které mi pomáhají zpívat lépe bez ohledu na muziku, tedy operu nebo rock. Mám i klasické koncerty mezi metalovými koncerty je vždy jistým komplexem. Ale miluji fakt, že můžu dělat obojí. Nikdo si nebude moct vybrat mezi obojími styly, protože oba mě tvoří celistvou. Zpívám klasickou hudbu každý den, ale když na turné s metalovými koncerty tak zpívání je pro mě cestou života.

I přes Tvůj životní příběh, jsme si všimli, že jako žena jsi dokázala vyniknout ve světě, kde jsou většinou muži a obdivujeme také tu skutečnost, že nejsi jedna z těch umělců, kteří později sklouznou do stereotypu. Co si myslíš o umělcích, kteří hrají hudbu jen kvůli tomu, že je moderní a příliš jim nesedne?

Tarja: Všeobecně v dnešní době není zrovna lehké být muzikantem. Konkurence se stává větší a odolnější a nahrávací společnosti moc neprodávají, takže je to opravdu těžké překonat útrapy hudebního průmyslu jako umělec. A jak rádi říkají, všechno již bylo jednou nebo dvakrát napsáno.
Myslím, že je to opravdu obtížné složit něco nového.
Nicméně, mám svůj můj vlastní instinkt a vlastní signály, které mě následují na mé dlouhé cestě. Hudba je umění a umění přenáší emoce do publika. Je to přednost být muzikantem a užívat si svoji práci. Ne mnoho lidí to dokáže. Myslím si, že všichni muzikanti jsou snílci, protože povědomé emoce, které jsou spojeny s muzikou, to je to co nás spojuje. Jsem všeobecně velice citlivé bytosti a nemyslí si, že kde kdo může hudbu dělat pouze proto, že jim někdo řekne jak co dělat, protože chtějí následovat určitý trend nebo módu. Přinejmenším by to nemohly dělat. Také jsem zpívala hudbu, kterou jsem nepsala přes 9 let, v Nightwish. Ale nikdy jsem se necítila, že bych nebyla součástí tvorby nebo její vášně. Myslím si, že hodně zpěváků našlo svůj vlastní styl. Rozhodně to není lehké věc. Ne každý umělec má kuráž to udělat. Dále je to už jen vlastní rozhodnutí, které bychom měli respektovat.


Hodně lidí zná Tvojii kariéru od vydání CD jako "Angels Fall First" a " Oceanborn". Dobře, je to docela dlouhá doba od dřívějška do dnešního dne jste téměř světový fenomén.
Můžeš mi říct, jak a v jakém rozsahu to ovlivnilo Tvůj život?

Tarja:
Když si uvědomím fakt, že jsem se narodila v malé vesničce ve Finsku a nyní žiji v obrovském městě jako je Buenos Aires, uvědomuji si, že to byla ohromná cesta. Můj život před 10 lety nebyl nějak zvlášť odlišný od toho normálního. Ačkoliv byla to úžasná cesta, přes odlišné kultury a zkušenosti. Nerada bych s někým měnila, protože všechny tyto zkušenosti mě dělají takovou, jaké jsem dnes.
Jsem ten typ člověka, který tvrdě pracuje, a chci, aby věci byly perfektní a dobře udělané. A někdy dokonce pracuje tak těžce pro věci, které chci vykonat, ale život mi ukázal, že musím žít pro své sny. Vy jste nikdy nepoznali, když přijde čas říct nashledanou všemu, co máte rádi, takže chci si užít to, co dělám. Žít v kultuře, která je více otevřená, jak je ta argentinská, mě taktéž hodně poučila.
Nyní můžu mluvit o věcech, o kterých jsem předtím nemohla.
Úspěchy byly nahoře ale i dole. Nyní jsem více opatrná s lidmi, protože jsem měla pár nápadů, které byly použity, aniž bych o tom věděla.
Nyní si své přátelé a lidi, se kterýma sdílím můj osobní život, vybírám velice pečlivě.

A poslední otázka, jsi stále v kontaktu s fanklubem nebo s fanoušky Nightwish?

Tarja:
Mám vlastní fanoušky a kapela má svoje, a oba sdílíme hodně fanoušků. Takže ano, jsem s nimi v kontaktu.

Mnohokrát Ti děkuji za Tvůj čas, Tarjo. Přejeme Ti všechno nejlepší a jsme rádi, že jsi šťastná a volná, co se týče Tvých plánů. Prosím, mohla bys poslat nějakou zprávu tvým fanouškům, kteří navštěvují Powermetal.cl? A mimochodem, jestli chceš, můžeš je pozvat na Tvé vystoupení v Teleton Theatre.

Tarja:
Ráda bych poděkovala všem, kteří mi umožnili být tak, kde jsem dnes. Bez vás bych to nezvládla. Jsem velice nadšená faktem, že mám možnost pro vás zpívat. Doufám, že všichni přijdete na koncert. Děkuji vám za všechno.

S láskou

Tarja

Překlad: WithinBlog
Zdroj: Powermetal.cl
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám Tarja Turunen ???

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama