.

Tarja Turunen Biografie

25. dubna 2011 v 12:27 | WithinBlog

Biografie


Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli se narodila 17. srpna roku 1977 v malém městečku Kitee, které se nachází ve Finsku. Tarja je finská sopránistka, které patří do top 5 na světě. Vyrůstala se dvěma bratry starším Timem a mladším Tonym. Její rodiče, Marjatta a Teuvo Turunenovi ji již odmala podporovali v hudbě a tak se od šesti let učila hře na klavír a později i sborovému zpěvu. Hudba Tarju natolik omámila, že se rozhodla jít studovat Savonnlinskou hudební akademii.V roce 1996 šla Tarja na Sibeliou akademii, kde se učila klasický zpěv. V téže roce jí oslovil TuomaseHolopainen a nabídl jí spolupráci na prvním demu právě vznikajícího akustického projektu. Tarja neváhala a tuto nabídku přijala. Projekt přerostl v dlouhodobou spolupráci, která dala vzniknout kapele Nightwish, která se stala její prioritou.

V roce 1997 bylo vydáno první Nightwish album, které neslo název "Angels Fall First", které bylo kombinací metalu a klasické hudby. Ve stejné době se Tarja zúčastnila Savonlinnského operního festivalu, a tím se zapsala do povědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu - metalu a klasické hudby. Roku 1998 následovalo další album Nightwish, "Oceanborn", které obsahovalo písně jako "Sleeping Sun" nebo cover-verzi "Walking In The Air". Album se brzy mohlo pyšnit platinovým titulem. Oceanborn vynesl Nightwish až na vrchol. Vokalistku skupiny Nightwish obsazovalo na titulní stranu mnoho rockových a metalových magazínů, jako Metallian, Blue Wings, Metal Hammer, aj. Velkém množství čtenářů Tarju zvolilo nejlepší zpěvačkou roku 1998.

Poté si dala Tarja pauzu kvůli dokončení studia a vedlejším projektům. Koncem roku 1999 Tarja přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním metalovém baletu Evankeliumi ("Evangelium") ve Finské národní opeře. Představení byla vyprodána.

V roce 2000 vyšlo další album Nightwish, "Wishmaster" a stalo se po několika týdnech taktéž platinovým. Po něm následující deska "Over The Hills And Far Away" byla platinově oceněna hned dvakrát po sobě a podobně se jí vedlo i v jiných zemích.

V roce 2001 se seznámila během jihoamerického turné s nenápadným Argentincem, Marcelem Cabulim, který se stal její životní oporou a za kterého se o rok později vdala. Právě rok 2001 byl krizovým, v kapele to začalo skřípat a Tuomas zvažoval její rozpuštění. Basáka Samiho Vänskä nahradil Marco Hietala, jehož vokál částečně napomohl zvolnit Tarjino pracovní tempo během koncertů a ulevit jejímu hlasu. Tarja roční pauzy kapely využila k pokračování svých studií na německé konzervatoři v Karlsruhe. V roce 2002 následovalo další světové turné a důležitý krok v Tarjině osobním životě, a to svatba s argentinským obchodníkem Marcelem Cabulim, který se stal zároveň její manažerem. V téže roce vyšlo již páté album "Century Child".
Nové album "Once" 2004 zajistilo Nightwish ještě větší popularitu po celém světě a následující světové turné bylo největší, jaké kdy finská kapela měla. Tentýž rok byl pro Tarju velmi náročný, protože začala s natáčením svého vánočního alba.

21.10.2005 se konal velkolepý koncert - poslední na Once tour, v rodném Finsku, po něm následovalo vyhození Tarji z kapely pomocí otevřeného dopisu, který znamenal mediální hon na Tarju. Pod mediálním a fanouškovským tlakem a narůstajícím stresem se Tarja odstěhovala do Argentiny a vydala decentní prohlášení, směřované zejména fanouškům, kterým děkovala za podporu. Následovaly tiskové konference v Berlíně a Helsinkách, kde Tarja jednou pro vždy uzavřela kapitolu svého života, jménem Nightwish.

Jen co se Tarja vzpamatovala ze všeho mediálního dění kolem jejího vyhazovu, odzpívala úspěšné vánoční turné a pustila se do nahrávání vánočního alba "Henkäys Ikuisuudesta". Do toho všeho stihla hostovat v několika projektech, zúčastnit se jako sólistka Savonnlinského operního festivalu a zazpívat pro UNICEF. Natrvalo se usadila v Buenos Aires a Kuusankoski. Pod vedením operní zpěvačky Marty Blanco začala objevovat další specifika svého hlasu a začala nahrávat první sólové album "My Winter Storm", které spatřilo světlo světa v roce 2007. Ačkoliv album jasně ukázalo, že se interpretka radikálně odklonila od symfonického metalu, zaznamenalo CD velký úspěch, zejména svou různorodostí a sklonem k sountrackové hudbě, promíchanou s rockem a prvky metalu. Sólová kariéra nabrala na obrátkách s úspěšnou sérií několika turné k albu. Na jejím sólovém vzestupu ji podporovala partička skvělých a talentovaných muzikantů: Mike Terrana (Masterplan, Savage Circus, ex-Rage, ex-Yngwie Malmsteen), Max Lilja (ex-apocalyptica), Maria Ilmoniemi (Husky Rescue, Koop Arponen), Christian Kretschmar (Schiller), Doug Wimbish (Living colour), Oliver Holzwarth (Blind Guardian, ex-Sieges Even) , Alex Scholpp (ex-Farmer Boys),a Kiko Loureiro (Angra).

Rok 2008 znamenal další úspěšná tour "Storm returns to Europe" a "Storm returns to America". Celý koloběh kolem MWS uzavírají "Summer Storm tour" a "Final Storm tour". Místo odpočinku se vydává na další turné, tentokráte vánoční, rok 2009 skutečně znamenal intenzivní pracvoní tempo a přípravu dalšího alba, která vrcholí v dalším roce. Další album "What Lies Beneath" si Tarja produkuje poprvé v životě sama, je to sázka do loterie, ale již první dny prodeje ukazují, že se riskovat vyplatilo. Mimožánrové album skutečně zaujalo, již před vydáním fanoušci slyšeli několik songů na speciálních koncertech s orchestrem v Miskolci a na Masters of Rock. Rok 2010 znamená další nekončící turné k novému albu (kapela zaznamená obměnu a novou posilu v podobě basáka Kevina Chowna), ale také speciální tour s Alicem Cooperem. Koncert na Wackenu jasně dokázal, že Tarja je na svém vrcholu a titul metalová královna a ledové královny severu (Tarjin zpěv při kterém "zamrazí") jí stále patří.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám Tarja Turunen ???

Ano
Ne

Komentáře

1 Aneta Aneta | E-mail | 30. prosince 2011 v 17:38 | Reagovat

Moje nejoblíbenější,nejhezčí....atd je Tarja......Je Božská :-D

2 Tom Tom | E-mail | 26. června 2014 v 18:49 | Reagovat

:-(  tarjáááááá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama