.

Brasilia Rock Cult 22

9. dubna 2011 v 19:52 | WithinBlog |  Rozhovory

Tarja Turunen rozhovor Brasilia Rock Cult 22

1. Začala jsi Svoji kariéru jako klasická zpěvačka, je to tak? Jaký byl přechod mezi klasickou a heavy metalovou hudbou?

Tarja: Trvalo mi to několik let, abych se naučila jak používat můj klasický hlas na metalovou hudbu. Teprve po několika koncertních turné a po stovkách představení, jsem se začal, cítím víc klidná a jistá se svým hlasem. Dokonce nahrávání mých vokálů bylo pro mě zpočátku obtížné. To, co jsem si po tom všem později uvědomila, bylo, že můj klasický trénink mi opravdu pomohl získat správný způsob zpěvu i když jsem zpívala metal. Věděla jsem, že je tu určité riziko, že by špatná technika mohla poškodit můj hlas, chtěla jsem proto pokračovat ve zpěvu takovém, jaký používám dodnes. Neskončila jsem se studiem klasické hudby, jakmile jsem se připojila k Nightwish a začala jsem zpívat jenom metal. NE, pokračovala jsem ve studiu klasické hudby ještě mnoho let.2. Co speciálního děláš se Svým hlasem?

Tarja: Denně cvičím a trénuji. Taktéž je nutné si udržovat dobrou fyzickou kondici, což znamená, že denně běhám, plavu nebo dělám jógu. Jsem si vědoma, že mé tělo je na tom lépe než předtím, protože to dělá hlas citlivější. Takže, pokud mám dostanu chřipku, vím to týden dopředu. Musím mít denně dobré jídlo, pít hodně vody a spát celou noc. Chcete-li být klasickou zpěvačkou, musíte brát v potaz mnoho věcí, o kterých lidé normálně nepřemýšlí, protože na ně myslet nemusí. Být zpěvačkou je cesta mého života. Musím ve svém životě obětovat pár věcí, které jsou pro můj hlas důležité, ale nelituji toho.

3. Jaký druh hudby posloucháš, když jsi doma? Jaký je tvůj oblíbený zpěvák/kapela?

Tarja: Různé druhy; filmová hudba, klasická hudby, uvolňující hudba na relax. Rock a metal poslouchám, když řídím auto a když potřebuji získat hodně energie.

4. Proč si se rozhodla pro cover od Alice Coopera " Poison" pro tvé album?

Tarja: Tato píseň je na mém prvním sólovém albu. I když jsem nikdy nebyl velkým fanouškem Alice Coopera, jeho hudbu jsem poslouchala,ještě když jsem byla teenager. Myslela jsem si, že by to mohlo být zábavné, vytvořit mou verzi té jeho legendární písně. Měla jsem představu violončelového sóla v této písni, protože tento nástroj byl velkou součásti mého prvního alba. Píseň se ukázala být nakonec zcela odlišnou, ale pro mě při této cover verzi bylo důležité, jak to cítím já. Chtěla jsem se držet originálního znění této písně, ale taky jsem chtěla, aby se mi to alespoň trochu podobala.5. Začala sis sama skládat písně na Tvém druhém albu "What Lies Beneath". Jaké to bylo, bylo to pro Tebe lehké?

Tarja: Psala jsem společně se mnoha profesionálními skladateli a skončilo to tak, že jsem napsala kompletní text sama a to už na mém prvním albu "My Winter Storm". Brala jsem to tak, že pro mě začíná něco nového, nová zkušenost. Přesvědčila jsem lidi kolem sebe, že bych mohla psát vlastní texty. Teď na mém druhém albu, jsem s psaním písní začala od začátku a díky tomu je toto album pro mě velice osobní, hlavně kvůli této skutečnosti. Všechny písně jsou vlastně moje "děti" tak či onak.
Písně jsem komponovala s piánem, to je můj nástroj. Nejprve jsem musela vymyslet silný hudební základ a pak teprve rozvíjet silný text. Psaní písní je pro mě velice náročné a vyžaduje speciální prostředí, nejlépe nějaké klidné místečko.

6. Po Tvém Vánočním albu, přemýšlela si o něčem v klasickém stylu?

Tarja: Na tento rok plánuji CD v pouze klasickém stylu. Bude se o něm rozhodovat velmi brzy, ale představuji si, že by se toto CD v klasickém stylu mohlo vydat někdy na konci toto roku. Dále chystám obrovské klasické koncerty, které budou taktéž v tomto roce, jedním s nich bude koncert s tenoristou Josem Curam na operním festivalu ve Finsku.

7. Pracuješ s velmi příjemným Kikem Loureirem (Angra) na nahrávání alba, znamená to, že chceš v albu zachovat heavy metalové prvky?

Tarja: Vybírám si hudebníky, se kterými pracuji z různých důvodů. Talent, zázemí, osobnost, schopnosti. Pokud se podíváte na moji nynější kapelu, jsou v ní hudebníci z různých hudebních pozadí. Pop, metal, rock, klasická hudba … mám tedy zázemí nejen v metalu, ale i v klasické hudbě. Moje hudba je dnes to, co slyšíte z mých nahrávek, představuje moji uměleckou lásku k hudbě. Jsem dnes velmi svobodná! Mohu si svobodně vybírat, se kterými lidmi budu pracovat, mám možnost skládat hudbu, která se mě přímo dotýká, zkrátka jsem svobodná. Nepotřebuji, aby byly heavy metalové prvky v mé hudbě dány jen výběrem lidí, se kterými pracuji nebo tím, že ostatní lidé očekávají, že budu dělat pouze heavy metal. Jsem s lidmi, se kterými chci pracovat a heavy metal je součástí mé hudby i mých vášní. Pokud si poslechnete moje album, pochopíte, že hudbu neskládám pouze z metalových prvků, ale v širším měřítku z různých hudebních prvků. Je inspirována rockem, klasikou i metalem.

8. Mluvme teďka o Nightwish, opustila si pro Tebe velmi nepohodlnou cestu. Ale dneska vypadáš a dost lépe. Cítíš ke kapele nějakou nenávist? Jaké to pro Tebe bylo opustit Nightwish?

Tarja: Věří, že po každém zlém konci si rodí něco dobrého a přesně to se mi také stalo. Necítím nějakou zášť ke členům Nightwish, protože nikdy žádná nebyla. Pouze doufám, že jsou šťastni s tím, co dělají, protože já rozhodně jsem. Opravdu nechci mluvit o své odchodu z kapely, protože ta doba byla nešťastná a trvalo mi dost dlouho, než jsem se vzpamatovala ze všech nezdarů, které se mi staly. Je pro mě zdravější myslet na budoucnost, než se dívat zpět.9. Co očekáváš od Brasílie(hl. město)? Co o něm víš?

Tarja: V Brasílii jsem byla pouze jednou, a to s Nightwish, ale vzpomínám si jen na pár věcí. Je zajímavé, že když jsem odešla z kapely, přijde mi, že město vypadá jinak. Není to moc běžné Brazilské město, protože vypadá moderněji. Šla jsem navštívit místí Finskou ambasádu a plavala jsem v jejich bazénu uprostřed noci, NAHÁ! (smích). Bylo to moc krásné dívat se na hvězdy … doufám, že mě nikdo neviděl. No, někdo možná ano (smích). Fanoušci na koncertu byly ohromní, stejné jako v kterémkoli jiném brazilském městě.

10. Co můžeme očekávat od Tvého koncertu?

Tarja: Zaručuji, že to bude "výbuch". Zazpívám písně z obou mých alb, ale většina jich bude z nejnovějšího alba What Lies Beneath. A samozřejmě zahrajeme i nějaké pisně, které jsem zpívala s Nightwish, jako vždy, ale možná pro Vás vymyslím nějaké překvapení. Hudba je emocionální, a to bude i moje představení. Jedná se o koncert ode mě, miluji krásu, ale také miluji "rockování" s lidmi, takže, snad mohu říci, že nám spolu bude dobře. Nemůžu se dočkat, až Vás znova uvidím. Děkuji za vaší lásku!!!


Překlad:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám Tarja Turunen ???

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama