.

Rozhovor s Tarjou Turunen a Liv Kristine z kapely Leaves Eyes

21. dubna 2011 v 18:06 | WithinBlog |  Rozhovory

Rozhovor s Tarjou a Liv s Leaves EyesProč vám to trvalo tak dlouho, než jste udělali společnou tour?

Tarja:
Opravdu jsme o té možnosti, mít spolu tour mluvili mnoho let, ale vypadalo to spíše nemožně, buď jsem byla já ve studiu, nebo tam byla Liv, nebo jsme dokonce koncertovali na úplně jiných kontinentech. Tím méně jsme očekávali, že se to jednoho dne uskuteční.
Liv: Chtěla jsem koncertovat s Tarjou již velmi dlouho, byla to jen otázkou času. Myslím tím, že buď byla ona ve studiu, nebo jsem tam byla já, připravovali jsme vydání nového alba. Obě jsem byly velmi zaneprázdněné. Ale nyní ten čas nadešel a je to prostě perfektní.


Obě zpíváte v jiném jazyce, jaké je to zpívat ve vašem rodném jazyku?

Liv: Zpívat v mém rodném jazyce, Norštině, je pro mě velmi speciální zážitek, všechno co ze sebe vydám, je mnohem více emocionální, přímé a osobní.
Tarja: Uhm.. Finština je určitě velmi těžkým jazykem ke zpívání. I pro nás, Finy. Myslím si, že je tu příliš mnoho otevřených vokálů, je to velmi těžké to vypustit čistě a srozumitelně. Samozřejmě to, ale se sebou přináší mnoho emocí, je to více osobní zpívat vaším rodným jazykem.

Proč zpíváte svoje písně v jiných jazycích?

Tarja:
Studovala jsem klasickou hudbu po mnoho, mnoho let a částí, důležitou částí studií, bylo naučit se fonetiku jiných jazyků. Museli jsme vědět, jak zpívat ve francouzštině, němčině, ruštině a v italštině. Prostě v několika jazycích. A také si myslím, že pro publikum je to velmi hezké, když slyší píseň v jejich vlastním jazyku.
Liv: Vždy nechám mluvit muziku samu za sebe. Když v tom vidím nějakou… inspiraci, v používání jiného jazyka než je moderní angličtina, ráda to udělám. Studovala jsem starou angličtinu a historické jazyky. A protože můj mateřský jazyk je Norština , tak tyto dvě možnosti se prostě nabízí jako první. Přidává to něco hodně "pikantního" do muziky.

Jaký je život na cestě pro zpěvačku?

Liv: Jsem v hudebním businessu po celkem dlouhý čas. Jsem šťastná, že jsem sesbírala tolik zkušeností, jako mám nyní. Totiž…byly tu nějaké výkyvy, ale to, kde jsem nyní, je ta nejlepší věc, která mě kdy mohla potkat. Kdykoli se dvě věci setkají, vždy to má nějaký důvod. Jako třeba koncertování s Tarjou.
Tarja: Když jste na cestě, obklopení muži…na měsíc nebo dva, nebo i více. Jen zkuste nestát se jedním z nich. Ale jde o to, že část mého soukromí, jako ženy…. Nemyslím si, že je tu nějaký rozdíl během tour u zpěvačky a zpěváka.

Je to fascinující nebo spíše těžké?

Liv: Čas na tour není tak fascinující. Samozřejmě, že někdy máme hezké dálkové autobusy, hotely a vy cestujete po celém světě, ale je to všechno propojené s těžkou, opravdu těžkou prací. Pokud onemocníte, není tu nikdo, kdo by vás nahradil. Takže se pořád snažíte jet dál, přestože to někdy stojí i slzy.
Tarja: V tomto souhlasím s Liv. Každá profese má nějaké stinné stránky, jen se musíte naučit jak se s nimi vypořádat. Nemůžu ale říci, že by koncertování bylo fascinující ale zase ani velmi těžké.

Co nejtěžšího jste zažili během tour?

Tarja: Když koncertujete je velmi snadné se unavit, například pokud se dobře nevyspíte, poté se lehce unavíte a tím pádem se také jednodušeji stanete nemocným. A to je velmi těžké během tour. Je to velmi těžké udržet se v chodu, když musíte zpívat a jste zároveň nemocní.
Liv: Nejtěžší situaci kterou jsem zažila během tour, bylo stát na pódiu "bez" hlasu. Bylo to po injekci proti prasečí chřipce. A všechno prostě utichlo, kvůli jedu v mém těle. Ale nakonec jsem dostala tolik pozitivních ohlasů od publika, bylo to úžasné a udrželo mě to v chodu.

Jaká je nejlepší věc, která se může na tour stát?

Tarja: Můžu říci, že jsem měla velké, opravdu velké štěstí, že můžu cestovat všude po světě. Předvádět v jiných zemích, poznávat odlišné kultury, ale to nejhezčí jsou fanoušci, kteří tu jsou, zpívají s vámi a usmívají se. Dávají vám mnoho energie. To je to, co mě drží v chodu při tom, co dělám. Dělám to z lásky a té také mnoho přijímám.
Liv: Ta nejlepší věc, která se může během tour stát a také už se několikrát stala, je vidět mou rodinu v první řadě, dohromady s mými přáteli a fanoušky. To je úžasné. Jsou tu všichni. A srdce… no víte…bije pro fanoušky a rodinu. V ten moment vím, proč to dělám.

Obě máte skvělé fanouškovské základy v Německu a obě jste zde studovali!

Liv: Odstěhovala jsem se do Německa před 15 lety. Ani jsem si nebyla vědomá toho, že já, Norka, budu mít tolik úspěchu zde, v Německu. A stále tu jsem, takže si myslím, že všechno šlo tím správným směrem a jsem velmi vstřícná k německým fanouškům právě kvůli tomuto.
Tarja: Uhm.. Finsko je moje "domovská" země, a to je důvod proč tu také mám mnoho fanoušků. Ale! Německo je pro mě opravdu stabilní fanouškovská, což je fantastické. Je to opravdu pozoruhodné vidět tu podporu od německých fanoušků v posledních deseti letech. A také jsem měla dokonce tu příležitost žít v Německu, když jsem tu studovala Music Hochschule, a opravdu se mi líbila zdejší mentalita.

Jak jste se potkali?

Tarja: Opravdu si nemůžu vzpomenout na ono poprvé, kdy jsme se potkali. Ne… Už jsme se obě potkaly mnohokrát a také jsme spolu "váleli" na pódiu. Bylo to pravdu potěšení, ale nyní musím říci, že jsem opravdu šťastná, že ji mám při této další německé tour při sobě. Velmi.
Liv: Potkala jsem Tarju již několikrát. Jako například když jsme jezdili po USA, potkaly jsem se v LA (Los Angeles). Tarja nás navštívila v Master Sound studiu. A já jsem navštívila Tarju na její oslavě narozenin ve Švýcarsku. Ale nyní je čas koncertovat dohromady a to bude fantastické.

Poslední zpráva pro fanoušky?

Tarja: Opravdu se těším na svou tour. Mí drazí fanoušci, uvidíme již se brzy!
Liv: Úžasné, Leaves Eyes a Tarja koncertují spolu. Uvidíme se na tour!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám Tarja Turunen ???

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama